Reakce na video Daniela Vávry z 26. dubna 2020

27. 4. 2020 Stanislav Bárta

V neděli 26. dubna 2020 se na serveru YouTube objevilo video, kde tvůrce hry Kingdom Come: Deliverance komentuje jednu z našich přednášek z roku 2018. Rádi bychom se k celé situaci krátce vyjádřili.

Hře Kingdom Come: Deliverance a rekonstrukci pozdního středověku jsme věnovali na podzim 2018 celý cyklus přednášek různých odborníků. Vedle toho, jak je zobrazován středověk v samotné hře, jsme se také věnovali různým přístupům k poznávání středověku. Pan Vávra vybral pro svůj rozbor přednášku Dr. Kláry Hübnerové zaměřenou na zobrazované stereotypy. Kolegyně Hübnerová je mezinárodně uznávanou historičkou, která své kompletní vzdělání získala v zahraničí a publikovala významnou monografii, několik sborníků a řadu studií v několika jazycích.

Pana Vávru jsme opakovaně zvali, neboť se domníváme, že je autorem mimořádného počinu, o němž stojí za to vést veřejnou debatu. Není nám zcela jasné, proč s kritikou přichází více než rok a půl po přednáškovém cyklu. Byl dostatek prostoru vše probrat v čase, kdy se série přednášek odehrávala, a stejně tak i poté. K tomu je třeba dodat, že video pana Vávry přináší řadu zavádějících nebo manipulativních argumentů, jakkoliv je jeho kritika v některých detailech opodstatněná. O řadě věcí by však bylo možné dále debatovat a pana Vávru k diskuzi na fakultě opět rádi pozveme.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info