Magisterské studium
Organizace studia
Základní informace
Navazující magisterské programy Archivnictví a Pomocné vědy historické jsou prezenční a standardní doba studia je 2 roky. V každém z nabízených studijních programů je možné zvolit studijní plán jednooborový, hlavní a vedlejší. Studium je ukončeno státní magisterskou zkouškou.
Archivnictví
Magisterská diplomová práce
Téma můžete navrhnout buď sami, nebo se inspirovat nabídkou jednotlivých školitelů. Někdy stačí jen pozorně poslouchat na přednáškách, vyučující často poznamenají, co by mohlo být zajímavým tématem závěrečné práce.
Nabídka témat diplomových prací
Zadání tématu magisterské diplomové práce
Zadání tématu závěrečné práce odevzdáte na sekretariátě ústavu nebo emailem na barova@phil.muni.cz nejpozději do 25.10. (obhajoba v lednu/únoru) a do 25.3. (obhajoba v červnu nebo září).
Termíny odevzdání prací
Na základě odevzdaného Zadání tématu závěrečné práce vám bude založen archiv závěrečné práce v IS MUNI, do kterého se odevzdává elektronická verze práce. Diplomové práce se odevzdávají do 30. 4. (obhajoba v červnu) příp. do 30. 6. (obhajoba v září) nebo do 30. 11. (obhajoba v lednu/únoru).
Formální náležitosti magisterské diplomové práce
Pro magisterskou diplomovou práci je rozsah stanoven na minimálně 140 000 znaků. Do rozsahu práce se započítává vlastní text, poznámkový aparát a obsah. Nezapočítává se seznam literatury, titulní strany, čestné prohlášení, poděkování. Číslování stránek je doporučeno od první stránky vlastního textu. Závaznou součástí práce je titulní strana, která obsahuje název univerzity, fakulty, ústavu, název práce, označení jejího typu (magisterská diplomová), jméno zpracovatele, jméno vedoucího práce a rok zpracování, dále prohlášení autora o původnosti práce, obsah, soupis použitých pramenů a literatury a poznámkový aparát.
Pokyny k úpravě závěrečné práce najdete zde: https://www.phil.muni.cz/o-nas/organizacni-struktura/219913-studijni-oddeleni/sablona-zaverecne-prace
Máte další otázky?
Ptejte se svého školitele nebo kontaktujte sekretářku pro studijní záležitosti paní Barovou.
Státní závěrečná zkouška
Přihlášení ke státní závěrečné zkoušce
Ke státní magisterské zkoušce se student přihlašuje písemnou formou na sekretariátě ústavu nebo emailem na barova@phil.muni.cz, a to do 30. listopadu pro lednový/únorový termín zkoušek a do 30. dubna pro červnový/zářijový termín zkoušek.
Podmínky přistoupení ke státní závěrečné zkoušce
Podmínkou přistoupení ke státní závěrečné magisterské zkoušce je dosažení požadovaného počtu kreditů (splnění podmínek kontrolní šablony studia) a přijetí magisterské diplomové práce (kromě vedlejšího studijního plánu).
Nejpozději 5 dnů před konáním státní závěrečné zkoušky student požádá studijní oddělení o elektronické potvrzení splnění podmínek studijního programu. Bez tohoto potvrzení není možné konat státní zkoušku.
Náplň státní závěrečné zkoušky
Pomocné vědy historické
Písemná část
Zahrnuje paleografii a ediční techniku.
Obhajoba diplomové práce
Tato část SZZ probíhá pouze v jednooborovém a hlavním studijním plánu. Studenti vedlejšího studijního plánu závěrečnou práci neodevzdávají a neobhajují.
Student/ka členům komise stručně představí svoji práci (max. 10 min.). Je možné použít formu ppt prezentace. Poté jsou přečteny posudky vedoucího práce a oponenta. Student/ka reaguje na přečtené posudky a obhajuje práci. Následují případné dotazy oponentů a rozprava.
Ústní část
Zahrnuje diplomatiku a paleografii.
Archivnictví
Písemná část
Zahrnuje novověkou paleografii.
Obhajoba diplomové práce
Tato část SZZ probíhá pouze v jednooborovém a hlavním studijním plánu. Studenti vedlejšího studijního plánu závěrečnou práci neodevzdávají a neobhajují.
Student/ka členům komise stručně představí svoji práci (max. 10 min.). Je možné použít formu ppt prezentace. Poté jsou přečteny posudky vedoucího práce a oponenta. Student/ka reaguje na přečtené posudky a obhajuje práci. Následují případné dotazy oponentů a rozprava.
Ústní část
Zahrnuje novověkou diplomatiku a archivní teorii a praxi.
V případě otázek neváhejte kontaktovat
Staňte se součástí studentské sekce profesního spolku
Kdo chce na vysoké škole žít, ne ji pouze přežít, ten se může na našem ústavu zapojit do aktivit studentského spolku. Je to dobrý způsob, jak získat nové dovednosti, praxi a taky poznat zajímavé lidi.
Pro efektivní vyhledávání informací pro Vás kolegové z Brněnské sekce České archivní společnosti sestavili seznam tzv. užitečných pomocníků. Naleznete v něm odkazy na webové stránky archivů, slovníků, paleografických příruček a mnoho dalších.
Na našem ústavu působí studentský spolek BSS ČAS (Brněnská studentská sekce České archivní společnosti), který se věnuje organizaci akcí pro studenty, odborným aktivitám, exkurzí nebo aktivní spolupráci s vyučujícími na zajímavých projektech ústavu. Buď aktivní a užij si univerzitní studium naplno a přidej se. Více informací naleznete zde.
-
Nejpozději v předposledním semestru studia si student zapíše předmět Seminář k magisterské diplomové práci I.
-
Nejpozději v posledním semestru studia si student zapíše předměty Seminář k magisterské diplomové práci II. V semestru kdy hodlá obhajovat ZP a podstoupit SSZ si zapíše předměty Magisterská diplomová práce a Státní závěrečná zkouška magisterská.
-
Do 20. března (obhajoba v červnu nebo září) nebo do 20. října (obhajoba v únoru) odevzdat na sekretariát ústavu formulář se Zadáním témat diplomových (oborových) prací (viz formuláře).
-
Do 30. dubna odevzdat na sekretariát:
- papírovou verzi diplomové práce (2 exempláře v pevné vazbě) a nahrát elektronickou verzi do archivu závěrečných prací
- přihlášku ke státní závěrečné zkoušce (viz formuláře)
Pro zářijový termín SZZ je potřeba splnit totéž do 30. června.
Pro SZZ v únoru je potřeba splnit totéž do 30. listopadu.
Magisterka není delší bakalářka!
V magisterské diplomové práci by se měla projevit větší autorova zkušenost – zejména ve smyslu větší samostatnosti, kritičnosti v interpretaci teoretických poznatků a vyšší míře vhledu do zkoumané problematiky.
Číst více
Čím zvýším své šance u zaměstnavatele?
Výjezd do zahraničí za studiem nebo praxí, je jedním z nejdůležitějších mezníků vysokoškolského života. Je to příležitost nabýt nové zkušenosti, zlepšit úroveň cizího jazyka, získat profesionální kontakty či nové kamarády. Je to ale také zkouška vlastní osobnosti.
Číst více
Studium pomalu končí ... Co dál?
Naplňovalo Vás dosavadní studium a chcete v něm pokračovat, rozšířit si znalosti a dovednosti? Potřebujete nutně intelektuální stimuly, kontakt s profesionály oboru a náročnými texty? Máte řadu otázek a věříte, že má smysl hledat na ně odpovědi? Pokračujte dále do doktorského studia!
Číst více
Čeká tě pohovor a nevíš jak naň vyzrát?
Státnice a diplomka již pro tebe není stres, protože na univerzite jsi jako doma. Co ale pracovní trh? Článek prináší postřehy doktoranda Zdeňka Vostrého při výběrovém řízení ve státních institucích.
Číst více