Scriptorium Brunense se blíží

Zajímá vás práce přímo s historickými prameny? Do 10. června je možné se registrovat na letní školu pomocných věd historických!

Setkáte se z blízka se Zlatou bulou sicilskou, Marií Terezií, brněnským písařem Janem, iluminovanými listinami, erby, pečetěmi a mincemi a mnohým dalším.

13. 5. 2022 Stanislav Bárta

Bez popisku

Již jen necelý měsíc je možné se registrovat do prvního ročníku Scriptorium Brunense - letní školy pomocných věd historických. Ta proběhne ve dnech 27. června až 1. července 2022 v Brně pod vedením zkušených specialistů z Masarykovy univerzity a hostujících odborníků z brněnských paměťových institucí (Moravský zemský archiv, Moravská zemská knihovna, Moravské zemské muzeum, Archiv města Brna). Jeden blok bude vyhrazen zahraničním lektorům především z rakouské akademie věd a bude probíhat v angličtině.

Letní škola má několik úrovní. Pro začínající badatele (například středoškolské studenty) je určen blok se základním vhledem do jednotlivých disciplín. Na programu jsou semináře o zlaté bule sicilské, genealogických pramenech, erbech a pečetích v kultuře středověku nebo o vývoji písma a knižní kultury. V pokročilejší úrovni se budou účastníci podrobněji věnovat vybraných pramenů. Tematický výběr je poměrně pestrý: italská diplomacie v Čechách, mapová díla, zrození tolaru, středověké kořeny propagandy, právní prameny, cesta Marie Terezie na Moravu mnohé další.

Pro všechny účastníky je pak připravena exkurze do Rajhradu a do brněnských archivů.

Bez popisku

„Pomocné vědy historické jsou „kufříkem s nářadím“ v rukou historika na jeho cestách napříč časem.“

Klára Hübnerová
Bez popisku

„Pomocné vědy historické jsou klíčem k pochopení historických pramenů“

Dalibor Havel
Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info