Z Trevisa do Brtnice

18. 2. 2019

Příběhy šlechtického rodu Collalto ukryté v českých archivech

V pondělí 18. února proběhne v 17 hod. slavnostní otevření stejnojmenné výstavy ve velkém sále Moravského zemského archivu v Brně

Hrabata v Trevisu, páni na hradech Collalto a San Salvatore, mecenáši umění, ale také válečníci na bojištích celé Evropy: tím vším byli členové starobylého italského rodu Collato, kteří po porážce stavovského povstání koupili brtnické panství na Moravě. Výstava přibližuje dějiny rodu od prvních generací v 10. až do 17. století, a mapuje tak jeho pomyslnou cestu z Trevisa do Brtnice.

Italský archiv rodu byl ztracen za první světové války, a jejich listiny chované v českých archivech tak představují unikátní soubor dokladů. Vedle souboru v péči Moravského zemském archivu patří mezi tyto poklady i vůbec nejstarší listina uchovávaná na území České republiky (listina Oty III. z roku 994 uložená v Rokycanech). Návštěvníci se mohou těšit na originální listiny a dopisy římských císařů a císařoven včetně Karla IV. a Elišky Pomořanské, papežů a kardinálů, francouzských a španělských králů, benátských dóžat a veřejných notářů, ale také na dobové genealogie a rodokmeny.

Výstava je společným projektem Ústavu pomocných věd historických a archivnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Moravského zemského archivu. Na její přípravě se významně podíleli studenti oborů archivnictví a pomocné vědy historické. Realizaci výstavy finančně podpořil Italský kulturní institut v Praze a Město Brtnice.

V rámci doprovodného programu proběhnou dva workshopy, na nichž si účastníci vyzkoušejí psaní středověkými písmy, a sice 22. února a 1. března. Registrace ZDE.

Výstava bude otevřena od 19. února do 9. března denně mimo neděli a pondělí od 10 do 18 hodin

 

Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info