Pomocné vědy historické
nebo Archivnictví?
Bakalářské studium
Co u nás můžete studovat?
Nabízíme 2 studijní programy Pomocné vědy historické (PVH) a Archivnictví. Lze je studovat samostatně nebo vhodně kombinovat.
Jaké je studium PVH?
Zaměřené na pochopení, výklad a zpřístupnění historických pramenů. Seznámíte se s paleografií, diplomatikou a dalšími disciplínami. Rozvinete svou znalost cizích jazyků a starších dějin.
Jaké je studium Archivnictví?
Získání přehled české archivní síti. Budete v úzkem kontaktu s praxí. Rozšíříte své jazykové znalosti. Budete se věnovat novějším dějinám, státní správě a informačním technologiím.
Pro koho je určeno studium PVH?
Pro kohokoliv, kdo má rád historii, ale i dějiny umění, muzeologii či jiné humanitní a společenske vědy. Taktéž je určen pro toho, kdo přemýšlí o vědecké kariéře.
Jaké jsou hlavní vyučované předměty?
Cílem studia je získání zevrubné znalosti z jednotlivých pomocných věd historických a to s důrazem na diplomatiku, paleografii, sfragistiku a kodikologii. Důležitou součástí studia je Němčina a Latina.
Co všechno mě studium PVH naučí?
Především přečíst a pochopit historické texty. Používat jednotlivé disciplíny PVH při zpracování různých typů historických pramenů. Pochopit souvislosti starších českých, obecných a právních dějin.
Co studiem získám?
- naučíš se pracovat s historickými prameny a efektivně v nich vyhledávat informace
Pro koho je studium archivnictví určeno?
Pro kohokoli, kdo má rád historii, chtěl by se aktivně podílet na ochraně a uchovávání dokumentů o naší minulosti nebo ho zajímá problematika e-governmentu.
Jaké jsou hlavní vyučované předměty?
Kromě archivnictví, jehož výuka probíhá zčásti přímo v archivech, jsou důležitou součástí archivní praxe. Mezi základní předměty patří dějiny státní správy, paleografie a němčina.
Co všechno mě studium archivnictví naučí
Porozumět systému českých archivů a jejich základním činnostem. Zpracovávat archivní dokumenty. Pochopit fungování státní správy v historickém vývoji. Využívat informační technologie v archivní praxi.
Co studiem získám?
- schopnost hledat informace a zpracovávat archivní dokumenty
- využívat znalosti IT v archivní praxi
- zkušenosti a kontakty s praxí
- průpravu pro další navazující studium
- možnost vycestovat na studijní či pracovní pobyt do zahraničí
- zlepšíš své znalosti cizích jazyků
Přijímací řízení
- Přijímací zkoušky studijních programů Pomocné vědy historické i Archivnictví probíhají formou ústního pohovoru.
- Co se týče jazykových kompetencí, znalosti cizího jazyka nejsou nezbytné pro přijetí. Při studiu je pro Vás výhodou (nikoliv podmínkou) znalost němčiny.
- Podrobné podmínky přijímacího řízení naleznete pod tlačítky níže v záložce Podmínky přijetí.