Jazyková příprava

Jazyková příprava je před výjezdem studenta důležitou složkou. Student by měl umět požadovaný jazyk ideálně alespoň na úrovni B1 (středně pokročilý) nebo mít ambici na tuto úroveň se dostat. Kromě kurzů pro akademické/odborné účely mají studenti možnost využít některou z nabídek Centra jazykového vzdělávání, které zajišťuje celouniverzitní výuku cizích jazyků na nefilologických oborech MU. 

Online jazyková podpora

Před každým studijním nebo pracovním Erasmem+ má student povinnost zúčastnit se online jazykového testování PŘED zahájením a PO ukončení mobility (na srovnání úrovně). Na základě výsledků testování může být studentovi zdarma přidělena licence pro účast v online jazykovém kurzu.

„Můj pobyt začínal měsíčním jazykovým kurzem, který všem doporučuji, protože ten, kdo si není ve svých schopnostech jistý, zde rozhodně jazykové sebevědomí získá.“

Více zkušeností

Barbora, LMU München Barbora, LMU München

V případě studijních pobytů Erasmus+ nabízejí zahraniční univerzity přicházejícím studentům možnost využít jazykový kurz před začátkem semestru, a to zdarma nebo za sníženou cenu. Tyto kurzy jsou ideální, protože si studenti mohou zopakovat základní gramatiku, a také denně poslouchat cizí jazyk v místním dialektu. I to může být vodítkem z výběru vhodné partnerské univerzity.

U stáží Erasmus+ tato možnost není a studenti se musí připravovat sami v rámci svých možností. Výjimku tvoří praxe na univerzitách, kde se někdy můžete zúčastnit kurzů za zvýhodněné ceny.

Náš tip? Zkuste si s institucí dojednat v rámci svých pracovních povinností návštěvu kurzů jazyka – buď jako slovní dohodu nebo návštěvu kurzů odborného jazyka jako povinnou součást praxe. Tuto možnost vždy předem konzultujte s koordinátory CZS MU.

Předměty jazyka pro studium a praxe v zahraničí

Na podzim 2017 nabízí pět kurzů připravujících studenty na možnost studijního výjezdu či stáže v zahraničí otevřeny studentům z jakékoliv fakulty MU s dovednostmi v daném jazyce na úrovni B1 (u španělštiny A2). Podívejte se taky na výukové materiály k jednotlivým kurzům.

NÁŠ TiP: Letní škola němčiny Aktion

Dům zahraniční spolupráce přináší každoročně možnost zapojit se do stipendijního programu Aktion. Jsou to třítýdenní kurzy pořádané v ČR, kde se skupina českých a rakouských studentů učí paralelně jazyk druhé země, kromě lekcí jsou pořádány přednášky osobností, exkurze, promítání filmů nebo diskuse v obou jazycích. Přihlaste se do kurzu a zlepšete svou němčinu stejně jako Barbora.

ROZŘAZOVACÍ TESTY JAZYKA

Jestli nevíte, jak na tom jste a chcete si otestovat úroveň svého cizího jazyka, můžete na to udělat některým z jazykových předmětů na MU nebo ZDARMA v některém z následovných odkazů:

TESTY Z NĚMČINY

Jestli si po absolvovaní oborové němčiny chcete ověřit svou úroveň, můžete se otestovat:

TESTY Z ANGLIČTINY

Úroveň své angličitny si můžete otestovat předmětem ADAPT_AJ Adaptivní test Aj nebo rozřazovací test FF MU.

DALŠÍ JAZYKY

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info